Jakie fajerwerki wybrać, aby nie drażnić zwierząt?

Okres świąteczno-noworoczny wiąże się ze sporym stresem dla wielu zwierząt. Wszechobecne błyski i huki mogą powodować tak silny stres psychiczny, że znajduje on swoje fizyczne odzwierciedlenie – biegunki, wymioty, czy hiperwentylację to w tym czasie przykra codzienność najwrażliwszych zwierząt. Jeżeli Twój pupil należy do grona tych, które nie najlepiej znoszą sylwestrową kanonadę, a jednocześnie nie chcesz rezygnować z wystrzałowego wejścia w Nowy Rok możesz skorzystać z pirotechniki, która Tobie i Twoim gościom dostarczy pięknych efektów, a Twojemu podopiecznemu nie zszarga nerwów. Poniżej prezentujemy kilka rodzajów „prozwierzęcych” rodzajów fajerwerków.

Rzymskie ognie

Mają najczęściej postać papierowych rurek, wystrzeliwujących kolorowe kulki na wysokość kilku-kilkunastu metrów (w przypadku największych kalibrów nawet kilkudziesięciu, jednak w tym przypadku wystrzał nie następuje bezgłośnie). Ich największą zaletą jest niemal bezgłośne działanie – opuszczająca wyrzutnie gwiazdka emituje jedynie cichy „syk”.

Wulkany i fontanny

Najczęściej emitują kolorowe iskry i kule, jednak dostępne są również odmiany z cracklingiem („trzeszczeniem”) lub gwizdem, dlatego przed zakupem warto upewnić się u sprzedawcy z jakim efektem będziemy mieć do czynienia w przypadku danego produktu lub wpisać jego kod w wyszukiwarkę internetową – w ten sposób łatwo uzyskamy pożądane informacje. W czasie działania one również „syczą”, podobnie jak wspomniane powyżej rzymskie ognie, jednak na tyle subtelnie, że nawet najbardziej strachliwy zwierzak nie powinien odczuwać nadmiernego dyskomfortu.

Stroboskopy i flary

Emitują stałe (flary) lub migoczące (stroboskopy) światło o dużym natężeniu, bez generowania dodatkowych efektów akustycznych. Nie zaliczają się z całą pewnością do najbardziej widowiskowych fajerwerków, jednak strachliwy pies, czy kot pokocha je bardziej, niż Ty.

Rakiety z efektem miny

Działają w podobny sposób do klasycznych rakiet, jednak stworzeniu efektu na niebie nie towarzyszy głośna eksplozja – ładunek tzw. gwiazdek zostaje wyrzucony przy pomocy gazów wytworzonych w czasie spalania podsypki prochowej.

Bączki

W działaniu przypominają nieco flary lub stroboskopy, jednak czas spalania jest zdecydowanie krótszy i dodatkowo towarzyszy mu szybki ruch obrotowy w jaki „bączek” zostaje wprawiony przez spalającą się mieszankę pirotechniczną.

Dedykowane „ciche” fajerwerki

Oddzielną kategorią są produkty specjalnie przygotowane do emitowania zredukowanych efektów akustycznych. Nie są one co prawda tak bezgłośne jak opisane powyżej, jednak z reguły są też zdecydowanie bardziej widowiskowe. Jeżeli zatem żaden z powyższych materiałów pirotechnicznych nie zastąpi Ci klasycznej baterii, czy rakiety, a jednocześnie Twój zwierzak jest na tyle „tolerancyjny”, że nieco głośniejszy wystrzał nie zszarga mu nerwów to skorzystanie z tego typu fajerwerków (prawie zawsze dobrze oznaczonych odpowiednim napisem i piktogramem) wydaje się być bardzo rozsądnym kompromisem.