Sztuczne ognie fascynują ludzi od setek lat. Na przestrzeni ostatnich kilku dekad w różnych zakątkach świata upowszechnił się zwyczaj używania ich do świętowania nadejścia Nowego Roku. Prócz profesjonalnych pokazów są chętnie wykorzystywane również przez amatorów. Niestety ci ostatni nie zawsze wiedzą jak przygotować się do użycia pirotechniki w taki sposób, aby robić to bezpiecznie, a fajerwerki stały się źródłem dobrej zabawy, a nie problemów.
Brak osób postronnych
Aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym powinniśmy unikać miejsc ogólnodostępnych, w tym chodników i ulic – na tych pierwszych możemy spotkać m.in. osoby nietrzeźwe, z którymi nawiązanie kontaktu będzie trudne lub niemożliwe, w drugim przypadku w najmniej spodziewanym momencie może pojawić się np. samochód. Jeżeli nie dysponujemy prywatną posesją poszukajmy miejsca jak najbardziej oddalonego od jednych i drugich.
Szukasz miejsca na puszczanie fajerwerków w Kielcach? Odwiedź witrynę https://halokielce.pl/.
Odpowiednia odległość od zabudowań i widzów
Wybierając miejsce do strzelania niezwykle ważne jest zachowanie odpowiedniej bezpiecznej odległości od osób obserwujących oraz znajdującego się w pobliżu mienia. Zastosowanie się do zapisów instrukcji pozwoli na uniknięcie szkód, gdy pirotechnika zadziała w nieprawidłowy sposób lub dojdzie do innych nieprzewidzianych okoliczności.
Płaska, stabilna powierzchnia
Podstawowym kryterium wyboru miejsca do odpalania sztucznych ogni powinien być materiał z jakiego jest wykonane podłoże oraz jego faktura – najlepszym wyborem będą betonowe lub wykonane z kostki brukowej place. Pirotechnikę możemy również ustawić na ziemi, o ile jest dobrze ubita. Powierzchnia nie może być nierówna – wszystkie produkty muszą mieć stabilne oparcie, w innym przypadku mogą się przewrócić lub zmienić swoje położenie i zacząć działać w sposób nieprzewidywalny.
Unikanie materiałów łatwopalnych
Ostatnią z najważniejszych, chociaż pozornie banalnych, zasad których należy przestrzegać wybierając miejsce do przeprowadzenia pokazu jest zadbanie o to, aby nie znajdowały się tam żadne materiały łatwopalne – przedmioty drewniane (szczególnie lakierowane) plastikowe, kartony, tkaniny, śmieci lub inne, „lubiące” płomienie mogą sprawić, że konsekwencją lekkomyślności będą spore kłopoty…